Úvaha na tému „človek a život“

Autor: Erika Špitalik Šimkovičová | 22.1.2013 o 11:04 | (upravené 22.1.2013 o 11:16) Karma článku: 10,68 | Prečítané:  7271x

        Niekedy nám stačí v živote málo. Len tak sedíme a premýšľame, ako ďalej a ako sa pohnúť, aby sme nedajbože nespravili chybu. Byť na rázcestí života vyžaduje pevnosť a rozvahu. Ale zároveň to znamená, že sme sa tam ocitli aj preto, že sme naň pripravení. Je to zvláštne a prekvapujúce pre mňa, keď pozorujem, ako nás život v rôznych etapách niekedy úplne nenápadne pripraví na tie ťažké a bolestivé situácie a okolnosti. Prichádza to veľmi znenazdajky. Pomaly a potichu, keď sa pozeráme na okolnosti a príbehy, ktoré sú pred našimi očami, ale nedotýkajú sa nás priamo. Prichádzajú cez našich priateľov, kamarátov, kolegov, ľudí, ktorí sú nám niečím blízki a zdieľajú s nami kus „našej cesty". Sme len pozorovatelia, nie priami účastníci. A potom zrazu príde chvíľa, keď život preverí, čo sme sa naučili a ako zvládneme to, čo nám pomáha „podrásť". Vtedy sa stávame priamymi účastníkmi.

         Každý z nás je iný, jedinečný, originálny. Každý z nás je osobnosťou samou o sebe, vyrastajúcou v prostredí xy, obklopujúcou sa ľuďmi, mužmi, či ženami. Vyberáme si len sami svoje možnosti. A aj náhradné riešenia predstavujú možnosti, ktoré nás môžu zaviesť niekam inam a ukázať nám aj iný pohľad. Minule som čítala zaujímavý príspevok, ktorý patrí do kategórie krátkych, ale veľmi trefných a realistických zamyslení sa na tému „život". Vždy sa im poteším, pretože mnoho krát s nimi súhlasím, alebo ma presvedčia, zamyslieť sa nad nimi a predstaviť si, ako by som reagovala ja v takej situácii. Príspevok hovoril o tom, že silný jedinec svoje úspechy drží pevne v rukách a slabý jedinec ich považuje za dielo náhody. Slabý jedinec viní zo svojich neúspechov ostatných a silný jedinec prevezme za ne zodpovednosť, zoberie si z nich ponaučenie a ide vďaka nim ďalej. Sama viem, aké je niekedy ťažké, postaviť sa a ísť ďalej, aj keď mám chuť sa úplne opustiť a vykašľať sa na všetko. Paradoxom je, že vtedy, keď presvedčím samu seba, že sa tým prestanem zaoberať a riešiť to, zrazu sa stane niečo zvláštne. Jednoducho to dobre dopadne a ja pozerám, čo sa vlastne zmenilo. Hovorí sa, že v myšlienke je obrovská sila a keď na niečo myslíme negatívne, tak sa to tak aj stane. Preto je dôležité pozitívne myslenie. Mnoho ľudí sa stalo úspešnými vďaka tomu, že verili, že to dobre dopadne. Verili sebe, ale aj myšlienke, že to, čo chcú, sa im jedného dňa splní. Človek je tvor plný emócií a ťažko vníma niekedy niektoré veci z nadhľadu, keď sa ho to priamo dotýka. Je preto úplne odlišné, pozerať sa na druhého a riešiť s ním jeho problémy ako riešiť tie svoje. Akokoľvek sa budeme snažiť vcítiť do kože toho druhého, nášho priateľa, kamaráta, kolegu, či príbuzného, faktom ostáva, že nikdy nebudeme plne rozumieť tomu, čo prežíva a ako sa naozaj cíti. Jedna moja priateľka mi v minulosti, v časoch, keď bol náš vzťah zarážajúco úprimný a plný otvorenosti a ochoty, povedala, „viem, že sa snažíš mi pomôcť, ale napriek tomu, nikdy nebudeš rozumieť a chápať, čo som prežila počas obdobia rozvodu." Vtedy som sa cítila urazená, ba priam dotknutá jej slovami, ale neskôr, keď prešlo dlhé obdobie, ktoré mi prinieslo veľa ťažkých chvíľ, som si uvedomila, že mi povedala pravdu. Vtedy možno tvrdú, ale očisťujúco otvorenú a priamu.

        Veď život je mnoho krát krutá a tvrdá rana do žalúdka, po ktorej umierame osamelí ako lavička v parku, aby sme sa znova zrodili čistí ako duša dieťaťa neskalená pretvárkou a lietajúca slobodne životom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.


Už ste čítali?