Hľadanie pravdy na dne ...

Autor: Erika Špitalik Šimkovičová | 2.3.2013 o 15:07 | (upravené 2.3.2013 o 16:32) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  484x

       Prídeš a odídeš. Posedávaš pri televízii a pohrávaš sa s myšlienkou vypadnúť z domu. Nevšíma si ťa, ale jej oku neunikne, ako ti noha poklepkáva v rytme nervozity. Nevieš sa rozhodnúť, čo ďalej. Niekedy nechápe, čo znamená to tvoje hlboké mlčanie. Ako keby si sa prepadol do tmy a tápal v nej hľadajúc sám seba. Už niekoľko dní si iný. Riešiš hlavolam, ale JEJ nič nepovieš. A predsa si tak sám.

         Stačilo by len málo a už si mohol „mastiť karty" so starým otcom v bielej tunike za spevu harfy a poletujúcich anjelov. Strasieš sa a postavíš sa. Žena sa na teba pozrie udiveným pohľadom a  ty v ňom čítaš nemú otázku. Chce sa k tebe priblížiš, objať ťa, pofúkať ti tvoje boliestky, ale tvoj odmeraný postoj jej to nedovolí. Ticho trpí a ty necítiš zadosťučinenie. Si krutý. Uvedomuješ si to, ale si schopný myslieť len na seba. Postavíš sa od stola unavene a zavzdychajúc sa poberieš z izby. Tvoj život pre teba stratil zmysel. Prišiel si o všetko, a nedokážeš si priznať, že je to aj tvoja chyba. Tvoja chyba ! Toto nechutné slovo ti znie v hlave a búši v nej ako bumerang, dovnútra a hlbšie a ešte hlbšie. Rozbehneš sa na toaletu a obsah žalúdka skončí v útrobách vedúcich do mora. Dočerta, zase si to prepískol. Mal by si prestať, kým je čas. Aby z teba nebol obyčajný alkáč. Ale čo keď ním už si? Zaženieš neodbytnú myšlienku a utierajúc si ústa, sa pomaly postavíš na nohy.  Rátaš potichu a stále ti vychádza to isté hrozivé číslo. Už 9 mesiacov ubehlo od tej autonehody a ty sa prepadávaš len hlbšie. Vŕtaš sa v tom neustále ako v nezahojenej rane a nevieš si odpustiť. Žena pribehne za tebou s uterákom a snaží sa ti poutierať spotené čelo. Nič iné ťa nenapadne, len sa vyhovoriť na príšerný obed vo firemnej kantíne. Znie ti to ako trápne klišé, ale tvoj život vďaka tomu už nemôže byť horší. Čo to ten Juraj spomenul? Vraj sa máš dať zapísať k psychológovi a na terapiu? Ešte stihol posmešne poznamenať, že už piješ dlhšie ako jeho žena pred rozvodom. Ani si nestihol odpovedať. Len si sa tackajúc a opierajúc o stenu susedného paneláka pokúšal udržať rovnováhu, ale pripadalo ti to len strašne smiešne. Nasrdene hľadáš kľúče po vreckách. Zrazu s veselým chichotom zakývaš na okoloidúcu ženu, spoznajúc v nej susedovu manželku. Tá sa znechutene otočí, tváriac sa, že ťa vôbec nepozná a rozbehne sa k Vášmu vchodu. Nazveš ju starou strigou a pomysliac si, že zajtra si o tebe budú šepkať všetky tetky v okolí, sa rozbehneš jej smerom. Tesne pred vchodom sa potkneš a rozpľasneš sa na zemi ako ropucha. Je ti tak krásne, tak veselo a šťastne.

A zrazu chápeš, prečo ľudia začnú piť. Už len ako to vysvetliť tomu psychológovi. Premietne sa ti pred očami opäť celá nehoda. Prečo si nevytočil volant doprava? Mohol ešte žiť. Rozhodol si sa správne, alebo nie? Policajti to uzavreli s verdiktom, že vinným bol ten druhý vodič. Keby som len nebol viezol Tomáša na ten hlúpy krúžok. V hlave ti beží film. Na jeho konci je smrť. Tvoje oči sa zatvárajú a ty odlietaš. Mladý muž, tu nemôžete ležať. Postavte sa, pôjdete s nami. To nemyslia vážne. Akí sú len vtipní. Si na mol! Hlavou ti znenazdajky prebleskla útočivá myšlienka. Mal si zomrieť ty, nie ON. Bol veľmi mladý na smrť.Tá mučivá bolesť, ktorá sa ti zarýpala hlboko do duše, do kostí, s ktorou líhaš aj vstávaš. Keby si vedel plakať, uľavilo by sa ti. Ale na to si už príliš stvrdol. Ale čo ďalej?Ako takto žiť?Stratil si ten najdôležitejší dôvod ŽIŤ.

Niečo z hlbokých útrob sa v tebe ženie na povrch a strašne to chce len maličkú kvapku.Ešte trošku, len malú kvapku na konček jazyka, ovlažiť sa.Ochutnať.Panebože. 9 mesiacov a je to.Začala ťa ovládať tvoja chuť napiť sa.Studená dlážka ti pomáha pomaly triezvieť a začínaš sa triasť.Hnusný život.Je ti zima.MAL SOM UMRIEŤ.Poudieraš sa po tvári a snažíš sa konečne prebrať.Si na dne.A čo si tam našiel?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.


Už ste čítali?